13 Nejlepších Zámků a Hradů v Polsku, Které Musíte Navštívit!

13 Nejlepších Zámků a Hradů v Polsku, Které Musíte Navštívit!

Polsko je země s bohatou historií a kulturou, což z ní činí atraktivní dovolenkovou destinaci. Je domovem mnoha středověkých hradů a renesančních paláců, což z něj činí skvělé místo pro objevování krásy a tajemství těchto starobylých staveb. Pokud nevíte kam zajet vlakem po Evropě, tak vám poskytneme několik tipů, kde v Polsku najdete ty nejzajímavější hrady a zámky, které jsou vzdálené jen co by kamenem dohodil.

1.Hrad Malbork

Prvním z našich doporučení bude hrad Malbork, který se nachází nedaleko města Malbork v severním Polsku. Postavili ho křižáci jako svou pevnost v době své vlády nad touto oblastí v letech 1274 až 1466 n. l. Hrad je známý především díky tomu, že se v něm nachází mnoho památek. Hrad byl známý také jako Marienburg, což znamená „Mariánský hrad“. Dnes je jedním z největších hradů v Evropě, jeho hradby jsou dlouhé přes 1 km. Je také jedním z největších příkladů gotické architektury středověku a nyní je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

2.Wawel v Krakově

Dalším na našem seznamu je hrad Wawel v Krakově, který je od roku 1962 zapsán na seznamu polských národních historických památek. V průběhu své historie sloužil jako domov mnoha polských panovníků a nachází se zde také některé z nejvýznamnějších polských kulturních artefaktů, například obrazy a sochy od slavných umělců, jako byli Leonardo da Vinci a Michelangelo. Kromě umělecké hodnoty je hrad Wawel proslulý také svou bohatou historií; kdysi se zde konaly korunovace králů a dokonce zde žili draci!

3.Zámek Książ

Zámek Książ, známý také jako „perla Dolního Slezska“, se nachází v polském Wałbrzychu a je třetím největším zámkem v zemi. Tento krásný hrad, který byl postaven ve 13. století a v průběhu historie vystřídal mnoho využití a majitelů, prošel v průběhu času mnoha změnami. Byl sídlem královské rodiny, místem, kde se uzavíraly historické dohody, a během druhé světové války se dokonce nakrátko dostal pod kontrolu nacistů. Pojďme se na tento historický skvost podívat blíže!

Zámecký areál

Zámek Książ se rozkládá na 24 hektarech pozemků, na kterých se nachází nejen samotný zámek, ale také několik hospodářských budov, stáje, obranné zdi a brány a zřícenina hradu Starý Książ. V areálu rostou stovky druhů stromů, keřů a květin a po celém areálu jsou rozesety sochy a další umělecká díla. Nachází se zde také pavilon z 18. století, který je nyní využíván k pořádání akcí, jako jsou koncerty nebo divadelní představení.

Prohlídka zámku Książ

Zámek Książ nabízí různé prohlídky s průvodcem, které se týkají různých aspektů jeho historie. Návštěvníci se mohou seznámit s životem bývalých obyvatel prostřednictvím prohlídky jejich apartmánů nebo prozkoumat mnoho tajných chodeb zámku s průvodcem, který jim odhalí fascinující příběhy z jeho minulosti. Prohlídky se konají jak uvnitř, tak vně hradeb, takže návštěvníci mohou tuto jedinečnou stavbu skutečně poznat z obou pohledů.

Restaurace na zámku Książ

Pokud toužíte po jedinečném kulinářském zážitku, v hradbách zámku se nachází několik restaurací, kde si můžete vychutnat tradiční polskou kuchyni s výhledem na staletou architekturu. Jsou zde také kavárny, kde si můžete odpočinout u šálku kávy a přitom obdivovat některá z krásných uměleckých děl rozesetých po areálu. Při jídle si můžete dokonce poslechnout živou hudbu! 

Zámek Książ je neuvěřitelnou ukázkou staleté architektury, která v průběhu dějin prošla nesčetnými změnami.

4.Hrad Ogrodzienie

Hrad Ogrodzieniec se nachází v Polsku a je majestátní připomínkou bouřlivé minulosti této oblasti. První dřevěné opevnění zde vybudoval Boleslav Krivoústý ve 14. století. Od té doby byl hrad několikrát zničen a přestavěn. Přestože velká část původní stavby již neexistuje, návštěvníci si stále mohou prohlédnout areál, navštívit zábavní park umístěný v podzemí a pokochat se neuvěřitelným výhledem z výšky. Pojďme se ponořit do historie tohoto pozoruhodného hradu!

Dědictví rodiny Sulimczykových

První zmínky o dřevěném opevnění v této oblasti pocházejí z doby Boleslava Krivoústého. V roce 1372 to však byli Sulimczykové, kteří se rozhodli postavit zde kamenný hrad. Stavba trvala čtyři roky a byla dokončena v roce 1376. Měl jedinečnou konstrukci, která zahrnovala dvě obranné zdi a čtyři věže postavené kolem centrálního nádvoří. To mělo chránit před případnými útočníky a těmi, kteří by chtěli hradní zdi obléhat. Po několik staletí sloužil tento hrad jako správní centrum místních pánů i jako útočiště v dobách válek a konfliktů.

Zničení a obnova

Bohužel v roce 1655 švédská vojska během své téměř dvouleté okupace část hradu Ogrodzieniec vypálila. V důsledku toho po jejich odchodu zůstaly jen kamenné ruiny. Během druhé světové války byla většina toho, co zbylo, poškozena bombardováním nebo dělostřeleckou palbou sovětských vojsk. Poté byly podniknuty kroky, které měly zabránit dalšímu chátrání a zřícení, nicméně mnoho aspektů zůstalo neobnovitelných kvůli nedostatku tehdejších zdrojů nebo finančních prostředků. Navzdory těmto neúspěchům je zde dodnes k vidění mnoho zajímavého, včetně podzemních zábavních parků pro návštěvníky s dětmi, jako jsou jeskyně nebo tunely, kde můžete prozkoumat skryté poklady nebo se dozvědět o starých legendách spojených s historií tohoto místa.

Dechberoucí pohled shora

Za zmínku rozhodně stojí úchvatný výhled shora, který se vám naskytne, pokud vystoupáte na některou z jeho věží; ačkoli z něj mnoho nezůstalo a do některých oblastí je z bezpečnostních důvodů vstup zakázán, i tak se vám naskytne skvělý výhled, který vás jistě ohromí! Pokud máte dostatečně bystré pozorovací schopnosti, můžete z výšky spatřit i okolní města, jako je například Čenstochová! 

Zámek Ogrodzieniec je připomínkou bouřlivých časů polské historie a umožňuje nahlédnout do způsobu života lidí v těchto obdobích.

5.Zámek Pieskowa Skala

Hrad Pieskowa Skala je úžasnou ukázkou gotické architektury a jedním z nejpůsobivějších hradů v Polsku. Nachází se na okraji Ojcovského národního parku, poskytuje úchvatný výhled do údolí pod ním a připomíná bouřlivou historii Polska.

Historie

Hrad nechal v letech 1342 až 1370 postavit král Kazimír III. jako opevněné sídlo pro sebe a svou rodinu. V průběhu času několikrát změnil majitele a každý nový majitel provedl na stavbě vlastní úpravy. Během druhé světové války byl částečně zničen, ale nakonec byl v roce 1962 obnoven současnými majiteli, kteří jej spravují dodnes.

Co děšlat na hradu písková skála?

Hrad Pieskowa Skala je skvělým místem k návštěvě a prohlídce. K vidění je zde mnoho zajímavých věcí, například středověké sochy, starožitný nábytek a obrazy. Můžete se také pokochat nádherným výhledem z hradních zdí nebo při zvláštních příležitostech sledovat sokolnická představení.

Okolí

Hradní areál je obklopen Ojcovským národním parkem, který nabízí spoustu příležitostí k venkovním aktivitám, jako je turistika, táboření a pozorování ptáků. Nedaleké město Ojcow nabízí také několik zajímavých atrakcí, včetně několika renesančních kostelů, starých budov a skanzenu.

Mohlo by výs zajímat: Polské Maledivy!

6.Hrad Kwidzyn

Hrad Kwidzyn v Polsku je působivou ukázkou gotické architektury, kterou si ve 13. století nechal postavit rod Prusů jako své sídlo. Díky svému arkádově podepřenému mostu vykazuje skutečně jedinečný a pozoruhodný exteriér. Nacházejí se v něm podzemní středověké krypty a muzeum plné zajímavých sbírek, například nástrojů k trestání a mučení z 16. až 18. století. Uvnitř hradu se navíc nachází katedrála. Část této stavby byla bohužel v průběhu 18. století zničena, přičemž část materiálu byla znovu použita při stavbě dalších objektů ve městě, jako jsou domy nebo místní soudní budova.

7.Hrad Bedzin

Hrad Bedzin, ikonická kamenná pevnost na kopci nad městem Bedzin nedaleko Katovic, je místem, které musíte navštívit. Dřevěný hrad z 11. století byl ve 14. století nahrazen dnešní stojící verzí a bohužel byl dvakrát poškozen – švédskými vojsky během válek v 17. století a také nacistickými jednotkami během druhé světové války, které se zaměřily na místní Židy žijící poblíž. Návštěva této významné historické památky by měla zahrnovat průzkum jejího podzemí, procházku po parku s rekonstruovaným obranným valem nebo návštěvu blízkého židovského hřbitova, kde získáte jedinečný vhled do naší minulosti.

8.Zámek Moszna

Snili jste někdy o tom, že uvidíte skutečný pohádkový zámek? Pokud ano, pak už nehledejte nic jiného než polský zámek Moszna. Zámek Moszna, který se nachází v Horním Slezsku, je díky své architektuře ve tvaru písmene U a 99 věžím jedním z nejmalebnějších hradů v Evropě. Uvnitř se nachází 365 místností k prozkoumání a venku se rozkládá neuvěřitelný park s krásnými zahradami.

Historie zámku Mošna

Zámek Moszna byl pravděpodobně postaven v 17. století rodinou Thiele Wincklerů, která v té době vlastnila 99 vesnic. Během druhé světové války byl obsazen vojáky Rudé armády a mnoho z jeho vybavení bylo zničeno. Poté byla velká část zbylého mobiliáře převezena do muzea v Pszczyně.

Park u zámku Moszna

K zámku přiléhá jeden z největších slezských parků, který vznikl ještě před samotným zámkem. V parku se nachází mnoho krásných zahrad, kde si návštěvníci mohou vychutnat procházky nebo pořizovat fotografie na pozadí nádherné krajiny. Najdete zde také spoustu míst, kde si můžete posedět a uspořádat piknik nebo si odpočinout od prohlídky parku.

Krásy zámku Mošna

Samotný zámek Mošna je opravdu nádherný, protože vypadá jako z pohádkové knihy. Jeho jedinečná architektura s 99 věžemi přilákala také mnoho filmařů, kteří jej v průběhu let využili jako kulisu pro natáčení filmů a focení. Návštěvníci si mohou prohlédnout všech 365 místností uvnitř i obdivovat její velkolepou fasádu zvenčí. Je to skutečně jeden z nejúchvatnějších evropských hradů.

Pokud se někdy ocitnete v Polsku a budete hledat něco výjimečného, určitě navštivte zámek Moszna!

9.Objevte historii hradu Wawel

Hrad Wawel je jednou z nejstarších a nejoblíbenějších turistických atrakcí v Polsku. Nachází se v Krakově a původně se jednalo o jednoduchý hrad, který nechal v 11. století postavit Boleslav Chrabrý. Během své dlouhé historie prošel mnoha změnami, od několikanásobné přestavby, přes podobu renesančního zámku, poškození zahraničními nájezdy až po oficiální sídlo polského prezidenta v meziválečném období. Pojďme se do tohoto fascinujícího hradu podívat hlouběji a prozkoumat jeho neuvěřitelnou historii.

Vývoj hradu Wawel v průběhu času

Hrad Wawel prošel v průběhu času několika přestavbami, aby dosáhl své současné podoby. V roce 1038 postavil Boleslav Chrabrý na Wawelu malou dřevěnou pevnost, která byla v roce 1290 za krále Přemysla II. nahrazena kamennou stavbou. Tuto stavbu později král Zikmund I. rozšířil a vytvořil tak rozsáhlý gotický komplex, který zahrnoval královský palác, kapli, věž a opevnění, stejně jako zahrady a nádvoří.

V roce 1595, poté co hrad utrpěl vážné škody při vpádech cizích vojsk, nařídil král Zikmund III. jeho kompletní přestavbu v renesančním stylu. Vedením tohoto projektu pověřil italského architekta Santiho Gucciho – Gucciho dílo mělo zásadní význam pro vytvoření jednoho z nejlepších příkladů renesanční architektury v Evropě. Bohužel brzy po dokončení v roce 1609 došlo ke katastrofě, když vypukl požár, který zničil většinu toho, co bylo vytvořeno během dvou století, a mnoho dalšího uvnitř samotného hradu.

Zámek byl znovu obnoven v meziválečném období za druhé polské republiky, kdy se stal oficiální rezidencí prezidentů, jako byli Ignacy Moscicki a Józef Piłsudski, kteří jej využívali pro slavnostní účely a státní návštěvy mezinárodních hodnostářů. V současné době se na hradě Wawel nachází více než 70 výstavních sálů s pěti stálými expozicemi, jako jsou Královské komnaty, Korunovační pokladnice a zbrojnice a expozice orientálního umění, které stojí za prohlídku každému návštěvníkovi se zájmem o polskou historii.

10.Hrad Niedzica

Na samém jižním cípu Polska se nachází hrad Niedzica, známý také jako hrad Dunajec. Kdysi se tyčil vysoko nad klikatými hlubinami stejnojmenné řeky, dnes se tyčí nad kouzelnou vodní nádrží pod ní – a každá návštěva tohoto historického místa je tak ještě kouzelnější! Návštěvníci se mohou ponořit do legend a pověstí obklopeni staletými zdmi, které se dodnes pozoruhodně dobře zachovaly, a to od času stráveného zkoušením dobových šatů nebo stolováním při autentických středověkých hostinách během prohlídek hradu až po přenocování v samotném tajemném sídle. Říká se, že za stejnými kamennými zdmi byl kdysi souzen slavný zbojník Juraj Jánošík… a o to jsou bohatší!

11.Zamek Królewski

Královský hrad, který se nachází v centru Varšavy, slouží jako oficiální sídlo polských panovníků již od počátku 14. století. Právě zde předsedalo své vládě mnoho polských králů a prezidentů a zanechalo nesmazatelnou stopu v jeho historii. Pojďme si tuto ikonickou památku stručně představit a zjistit, proč je pro Polsko tak výjimečná.

Historie zámku Krolewski

Nejstarší podobu hradu nechal poprvé postavit mazovský kníže Konrád II. kolem roku 1290 n. l.; tato první iterace však nebyla ničím jiným než dřevěnou pevností zvanou „Malý dvůr“ V letech 1407-1410 se Janusz I. Starší rozhodl tento původní projekt rozšířit o prvky gotické architektury a začlenit je do větší stavby. Tento nový hrad byl znám jako Zamek Królewski (neboli „Královský hrad“) a sloužil jako knížecí rezidence po celá staletí až do roku 1526, kdy se stal oficiálním sídlem všech polských panovníků.

Během své dlouhé historie prošel Královský hrad několika přestavbami, které každý následující panovník přizpůsoboval svému osobnímu stylu nebo kulturním preferencím. Například král Jan III. Sobieski přidal prvky v barokním stylu, zatímco král Stanislav August Poniatowski dával přednost neoklasicistním vzorům. Během druhé světové války byla bohužel velká část hradu zničena v důsledku náletů a dělostřeleckého ostřelování; po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1971-1984 však hrad znovu otevřel své brány návštěvníkům, kteří se nyní sjíždějí z celého světa, aby se zúčastnili prohlídek s průvodcem nebo jen z dálky obdivovali jeho krásu.

Královský hrad ve Varšavě byl od svého založení na přelomu 14. a 15. století domovem mnoha polských králů i prezidentů.

12.Zámek Łańcut

zamky v polsku

V polském městě Łańcut se nachází hrad, který stojí již více než 700 let. Zámek Łańcut, který nechal v roce 1349 postavit král Kazimír Veliký a později rozšířila Izabela Lubomirská, je architektonickým zázrakem, který vyniká mezi ostatními hrady v Evropě. Pojďme prozkoumat jeho bohatou historii a zjistit, proč stojí dodnes.

Zrod zámku Łańcut

Původní hrad stál na kopci v severní části města a nechal ho postavit král Kazimír Veliký kolem roku 1349. Původně byl postaven jako obranná pevnost, ale nakonec se z něj měl stát luxusní palác vhodný pro královskou rodinu. V letech 1629-1642 nechal Stanisław Lubomirski hrad přestavět do dnešní podoby s moderním vybavením, jako jsou stáje, zbrojnice, věže a hladomorny. Postupem času přibyly další prvky, které z něj učinily jeden z největších rezidenčních zámků v Polsku.

Snahy o obnovu

V roce 1772 Izabela Lubomirská najala významné umělce a architekty (Szymon Bogumił Zug, Jan Christian Kamsetzer, Christian Piotr Aigner, Fryderyk Bauman a Vincenzo Brenna), aby jí pomohli s obnovou a rozšířením zámeckého areálu. Součástí této obnovy byla i přístavba nových budov, například opery s divadelním sálem a hostinských pokojů pro její návštěvníky. V 70. letech 19. století byl navíc vybudován rozsáhlý park s několika pavilony, které byly propojeny klikatými cestičkami lemovanými stromy a keři. Součástí parku byly také rybníky s rybami z celé Evropy, které sem přivezl Izabelin zeť kníže Adam Czartoryski během svých zahraničních cest.

Zámek Lancut dnes hrdě stojí jako svědectví staletí usilovné práce a obětavosti.

13.Hrad Czocha

hrady v polsku

Na závěr doporučujeme navštívit hrad Czocha nedaleko Lesné v Dolnoslezském kraji. Tento hrad ze 13. století vystřídal v průběhu času mnoho majitelů, včetně německých rytířů, českých šlechticů, cisterciáckých mnichů, polských knížat a dokonce i sovětských vojsk během druhé světové války. Interiéry hradu jsou vyzdobeny starožitnostmi z různých období a umožňují návštěvníkům nahlédnout do jeho bouřlivé minulosti. O tomto místě koluje také několik mýtů, které ho činí ještě poutavějším; podle legendy se ve zdech skrývá tajná místnost s neznámým pokladem!

Závěr

Polsko má co nabídnout cestovatelům, kteří hledají něco jedinečného, mimo největšího aquaparku v Evropě mají i krásnou přírodu v kombinaci se staletými tradicemi dělá z této země ideální místo pro dovolenou v letošním roce i kdykoli jindy! Nabídli jsme vám 13 hradů a zámků, které stojí za to prozkoumat při návštěvě: hrad Malbork pro jeho nádhernou gotickou architekturu, hrad Wawel pro jeho hluboký historický význam nebo hrad Czocha pro jeho tajemství a legendy! Tak na co ještě čekáte? Sbalte si kufry ještě dnes a začněte plánovat cestu za poznáním těchto tajemných hradů!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.

Send this to a friend