Pokud vás někdo vyghostoval, nezoufejte. Lidé, kteří se k takovému chování uchylují, často trpí emocionální nezralostí nebo jsou posedlí sebou samými. Ale není třeba se s nimi nijak zvlášť obtěžovat, protože ve skutečnosti na takové lidi v životě ani nepotřebujete.
Co je ghosting? Jaký má význam? Proč lidé k němu sahají?
Při hledání lásky na internetu se můžeme setkat s mnoha zajímavými jevy. Jedním z nich je i tzv. ghosting. Jde o situaci, kdy osoba přestane bez varování nebo vysvětlení odpovídat na naše zprávy. Zpočátku to může vyvolat pocit zmatení a zklamání.
Proč se něco takového ale vlastně děje?
Pojďme se podívat na možné důvody z pohledu druhé strany. Mnohdy jde jen o subjektivní pocit, že vztah nemá budoucnost. Osoba prostě ztratila zájem, ale bojí se konfrontace. Dalším důvodem bývá strach z odmítnutí – lidé se bojí říct pravdu, aby nemuseli řešit reakci druhého. Někdy také hraje roli náhlá změna priorit či objevení lepší alternativy. Ať už je důvod jakýkoliv, chybí otevřená komunikace.
Dá se ale říci, že za to většinou nemůže druhá strana. Spíše jde o projev vlastních strachů a nejistoty dotyčné osoby. Je pravděpodobnější, že problém není v naší osobě, ale v psychice druhého. Často takový postup zvolí lidé, kteří nejsou zvyklí řešit konflikty či nemají zkušenost s odmítáním. Proto místo otevřeného rozhovoru sáhnou k jednodušší, byť méně férové variantě.
Jak zareagovat, když na vás někdo přestane odpovídat a „ghostuje“ vás
Pokud se vám stane, že partner náhle přestane komunikovat, může to vyvolat pocit zmatení a úzkosti. Je dobré v první řadě zachovat chladnou hlavu a nenechat se unášet emocemi. Zkuste situaci racionálně vyhodnotit a nezahrnovat druhou stranu nežádanými dotazy.
Nejprve ověřte technické možnosti – zkontrolujte, zda vám partner náhodou nebyl blokován nebo zda jste mu nepsali na špatné číslo. Dejte mu čas na odezvu – není neobvyklé, že někdo potřebuje na novou zprávu pár dní zodpovědět. Přílišná dotěrnost by mohla situaci ještě zhoršit.
Pokud po této lhůtě stále nedostanete odpověď, navrhněte osobní setkání, kde by šlo vše vysvětlit. Buďte konstruktivní a klidní. Zaměřte se na věcné objasnění situace, nikoliv na výčitky. Pokud ani to nepomůže, přijměte skutečnost, že daný vztah není možné zachránit.
I když to bude bolet, zachovejte si důstojnost a neotravujte druhou stranu dalšími dotazy. Pokud partner nejeví zájem o komunikaci, je nejlepší situaci akceptovat a věnovat se uzdravení vlastní psychiky. Nové pomyslné dveře se brzy otevřou! Buďte v klidu a věřte, že co má přijít, to přijde a jděte tomu naproti a stáhněte si Tinder nebo Badoo seznamku!
Komunikace je klíčem: Jak o svých pocitech poprvé hovořit
Když již nezbývá jiná možnost než se spojit s dotyčnou osobou, je třeba zvolit správný přístup. Důležité je sdělit svou potřebu vysvětlení způsobem konstruktivním a nekonfrontačním. Nepište hned po pár hodinách, nechte pár dní odeznít prvotní emoce.
V zprávě vyjádřete své pocity, ale bez výčitek. Můžete napsat například: „Chtěl/a bych porozumět, proč jsi přestal/a odpovídat. Tvoje mlčení mě zranilo, ale rád/a bych situaci uzavřel/a.“ Současně však deklařujte respekt k volbě druhé strany a neotravujte ji dotazy.
Pokud se ozve, poslouchejte bez přerušování a snažte se porozumět i jejímu pohledu. Nezapomeňte poděkovat, i když odpověď není taková, jakou byste chtěli slyšet. Pokud nedostanete zpětnou vazbu vůbec, berte to jako konečné slovo a neobtěžujte partnera dále.
Buďte trpěliví, vlídní a sebevědomí – právě takový přístup vás posune dál pozitivním směrem. Komunikace je základ, takže i těžké rozhovory mohou přinést úlevu. Hlavně nezatracujte sami sebe a věřte, že si jednou najdete toho pravého.
Jak přijmout situaci a jít dál
Když komunikace nevyšla, je třeba dobře se vyrovnat se svými pocity a zklamáním. Není naše chyba či selhání, ale volba druhé osoby. Úleva přichází až s přijetím skutečnosti a soustředěním se na seberozvoj.
Zpočátku je normální cítit smutek, nejistotu či bolest. Nechte si dát čas na zotavení, neboť emoce není možné potlačit, jen přijmout. Důležitý je kvalitní odpočinek, setkávání se s přáteli, koníčky – cokoli pro odreagování naší mysli.
Postupem času se začnou vzpomínky vybavovat méně bolestně. S odstupem času budeme schopni vést racionálnější dialog s minulostí a poučit se pro další vztahy. Dobré je uvědomit si vlastní zodpovědnost za štěstí – nemůžeme jej závislé na někom jiném.
Jakmile převládne pocit smíření, otevřeme se novým příležitostem. Už nám nic nebrání vrhnout se s odhodláním do další etapy života. Budujme soběstačnost i mezilidské vazby, které nám pomohou do budoucna. Víra v lepší zítřky nás povzbudí k dalšímu kroku vpřed.
Jak začít zdravý vztah bez obav z ghostingu
Pokud nás minulé zkušenosti naučily být opatrnějšími, není na škodu se zaměřit na zdravý vstup do nového vztahu. Zde je několik rad, jak lásku budovat postupně s důvěrou v její pevné základy:
- Otevřeně hovořte o minulosti, motivech i očekáváních. Pomáhá si porozumět a předcházet zklamání.
- Zdržte se přílišné intimity na začátku, kdy ještě není na co se spolehnout. Budování důvěry trvá čas.
- Nezapomeňte na osobní život vedle partnera. Závislost není zdravá ani pro vztah.
- Vyjadřujte uznání i v každodenních maličkostech. Posiluje to jistotu druhého.
- Neslibujte hvězdy z nebe, nechte druhou stranu poznat svoje skutečné „já“. Bude cítit vaši upřímnost.
- Váží si pozornosti druhého i ty sám – tak se nebude cítit opuštěn a vztah nebude brát jako samozřejmost.
- Vyzkoušejte křesťanskou seznamku, tam si ghosting nikdo nedovolí.
Dodržování těchto zásad přispěje k vztahu založenému na vzájemné důvěře a porozumění. To je nejlepší prevence proti zklamání z ghostingu!
Často Kladené Otázky
Proč mě ghostuje?
Každý má jiný důvod, často jde o vnitřní problémy druhé osoby. Neposuzujte se příliš kriticky.
Má cenu se znovu ozvat po ghostingu?
Spíše ne, pokud jste nedostali zpětnou vazbu. Reagujte na jasné signály druhé strany. vDejte si čas na odreagování, věnujte se koníčkům a blízkým lidem. Postupně se pocity zmírní
Jak poznat definitivní konec?
Pokud neprojeví zájem o setkání či rozhovor, je dobré situaci uzavřít a přijmout fakt, že vztah skončil.
Závěr
Každá zkušenost, i ta bolestná, nám něco dává. Pokud dokážeme z ní vyvodit správné poučení, posune nás to na cestě za lepším životem i vztahy. Byl-li váš vztah ukončen způsobem, který bolel, ale zároveň otevřel oči, pak je třeba jít dál.
Není na místě bědovat nad minulostí a hledat viníky. Mnohem důležitější je přijmout realitu a situaci pochopit ze všech uhlu pohledu. Z minulých řešení se poučme a v budoucnu volme jiný a lepší přístup.
Vrhněme se do nových aktivit, doprovázejme lidi, kterým na nás záleží. Soustřeďme se na posilování sebeúcty a optimismu. To nejlepší je ještě před námi, nové vztahy čekají na otevřené srdce.
Pokud dokážeme zkoušku přetavit v posilující zkušenost, nebude nám ublížena. Buďme vděční za to, co nás naučila, a věřme, že se vyvine k lepšímu. Tak se zrodí moudřejší a sebejistější jedinec s odvahou do nových výzev.