Jedním ze způsobů, jak snížit riziko hypertenze, je seznámit se s psychologickými mechanismy, které k ní vedou. Tento článek zkoumá vztah mezi stresem, osobnostními rysy a hypertenzí.
Jak využít psychologickou vědu ke snížení krevního tlaku: 5 kroků
Způsob, jakým naše mysl vnímá svět, je do značné míry ovlivněn našimi emocemi. To je důvod, proč máme tendenci nacházet spoustu věcí, které jsou pozitivní a dívat se na svět optimisticky. Pokud jde o zdraví, štěstí a úspěch, je obzvláště důležité propojení mysli a těla.
Těchto pět kroků vám pomůže snížit krevní tlak zdravým a udržitelným způsobem:
1) Identifikujte své spouštěče stresu
2) Zjistěte, jak vaše emoce ovlivňují váš krevní tlak
3) Sepište si, co vás stresuje a co vám dělá radost
4) Každodenní používání těchto spouštěčů a emocí ke snížení krevního tlaku co nejdříve
5) Udržování dlouhodobých změn životního stylu pro dosažení nejlepších výsledků
Co je vysoký krevní tlak?
Vysoký krevní tlak je stav, kdy je krevní tlak ve vašich tepnách trvale vyšší, než jaký dokáže srdce zvládnout. Může to být způsobeno genetikou, stárnutím, faktory životního stylu a dalšími zdravotními stavy
Vysoký krevní tlak (také nazývaný hypertenze) je běžný zdravotní stav, ke kterému dochází, když je krevní tlak ve vašich tepnách trvale vyšší, než jaký může srdce zvládnout. Je to vážný stav, protože vysoký krevní tlak zvyšuje riziko mrtvice nebo srdečního infarktu.
Jak si změřit krevní tlak doma a jak často jej kontrolovat
Krevní tlak je síla, kterou krev působí na stěny krevních cév. Měří se v milimetrech rtuti (mmHg). Normální krevní tlak pro dospělého se pohybuje od 90/60 mmHg do 160/100 mmHg.
Dobrým způsobem, jak jej udržet pod kontrolou, může být měření vlastního krevního tlaku doma. Chcete-li to provést, měli byste nejprve použít manžetu, která vám padne kolem nadloktí, a poté tuto manžetu umístit na nadloktí s prsty za ní. Dále byste měli položit dva prsty na ciferníky, abyste se ujistili, že jsou vzájemně zarovnány a uzavřeny ve smyčce kolem zápěstí. Nyní si můžete přečíst čísla na zařízení a porovnat je s čísly v této tabulce:
Doporučený cílový rozsah pro TK je pod 120/80 mm
6 kroků k nižšímu tlaku a stresu
1- Cvičení ke snížení stresu
Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit stresu, ale tento článek vám poskytne několik cvičení, u kterých bylo zjištěno, že jsou účinné.
Jóga je prastará praxe, která existuje již tisíce let a stále je mnohými považována za nejlepší způsob, jak se lidé udržet ve formě. Má asi šest set různých pozic, které vám pomohou provést váš každodenní život, ať už v práci nebo doma.
Meditace také pomáhá snižovat stres a úzkost tím, že nabízí prostředek k uklidnění mysli a těla. Mohlo by to dokonce zlepšit paměť, protože meditace může probíhat při zachování pozornosti při činnostech, jako je chůze nebo poslech hudby.
2- Změňte svůj jídelníček, abyste snížili stres
Není žádným tajemstvím, že stres je hlavní příčinou duševních problémů, jako je úzkost, deprese a poruchy spánku. V reakci na to došlo k nárůstu používání pilulek na hubnutí a také alternativ zdravé výživy jako je housenice čínská.
Je důležité, aby každý jednotlivec pečoval o své duševní a fyzické zdraví tím, že podnikne kroky ke snížení úrovně stresu. Tyto změny ve stravování lze považovat za jeden z kroků k dosažení zdravějšího života, který zároveň vede ke šťastnějšímu a produktivnějšímu životu.
3- Spojte se s ostatními pro podporu
Podpůrné skupiny jsou oblíbeným a bezpečným způsobem, jak získat podporu v dobách potřeby. Jsou také zásadní pro profesní a osobní růst.
Setkání podpůrné skupiny je čas, kdy lidé mohou mluvit s ostatními, kteří mají podobné zkušenosti. Některé skupiny se mohou scházet každý týden, jiné mohou být častější, v závislosti na potřebách účastníků.
4- Pečujte o sebe tím, že si dopřejete správný spánek a odpočinek
Spánek je důležitou součástí našeho každodenního života. Je to období, kdy se regenerují naše svaly a orgány a kdy obnovujeme fyzickou i psychickou pohodu.
Pokud nemáte dostatek spánku, pak s největší pravděpodobností pociťujete některé z těchto příznaků: únavu, špatnou koncentraci, podrážděnost, náladovost a dokonce zvýšenou úzkost.
Léčba spánkové apnoe zahrnuje kontinuální pozitivní tlak v dýchacích cestách (CPAP), který může snížit chrápání a další problémy s dýcháním během spánku.
5- Poslouchejte hudbu nebo čtěte knihu pro duševní posun
Poslech hudby nebo čtení knihy je skvělý způsob, jak se pokusit uklidnit mysl. Někdy ale potřebujeme trochu víc než jen hluk na pozadí. Níže jsou uvedeny některé z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout.
1) Poslouchejte uklidňující hudbu nebo si přečtěte knihu, která není příliš intenzivní, abyste se uvolnili.
2) Udělejte si procházku do přírody, ale mějte telefon u sebe, abyste mohli fotit a vidět, na co narazíte.
3) Meditujte pomocí dechu, mantry nebo meditační techniky.
6- Meditujte pro všímavost nebo zaměřte svou mysl na něco pozitivního
Existuje mnoho různých způsobů meditace, ale je důležité věnovat čas a dbát na své dýchání. Nejoblíbenější technikou je meditace všímavosti.
Meditace všímavosti je praxe uvědomování si myšlenek, pocitů a zkušeností v přítomném okamžiku, aniž byste je posuzovali. Používá se jako způsob, jak zlepšit koncentraci a duševní soustředění. Tento typ meditace má mnoho výhod (například: úleva od stresu, lepší sebeuvědomění, duševní jasnost)
Vysoký tlak z nervozity: příčiny a rizikové faktory
Úzkost, stres a nervozita spolu souvisí. Ty mohou způsobit různé fyzické a duševní zdravotní problémy. Některé z možných příčin zahrnují zdravotní stav, zkušenosti, genetiku, životní události a emoce.
Tato část pojednává o příčinách nervozity a úzkosti, jako jsou: zdravotní stavy a zkušenosti; genetika, životní události a emoce; a také rizikové faktory těchto duševních poruch.
Existuje mnoho příčin úzkosti, stejně jako mnoho rizikových faktorů pro úzkostné poruchy:
- chudoba
- stresující životní události
- sociální izolace
- osobní anamnéza zneužívání nebo traumatu
- špatné duševní zdraví v dětství
- užívání alkoholu nebo drog / závislost (nebo zneužívání jiných návykových látek)
- užívání nelegálních drog (např. marihuany) v dospívání a mladé dospělosti – zvláště pokud se v rodinné anamnéze vyskytlo zneužívání/závislost na drogách