Tranzitorní Ischemická Ataka (TIA): Příznaky, Prevence & Léčba!

TIA (TRANZITORNÍ ISCHEMICKÁ ATAKA) je krátké přerušení průtoku krve mozkem. Ačkoli se jí často říká „mini mrtvice“, neměla by se ignorovat, protože může být varovným příznakem blížící se mrtvice. V tomto příspěvku na blogu se podíváme na příznaky TIA, co dělat, pokud si myslíte, že ji máte, a jak snížit riziko mrtvice.

Co je Tranzitorní ischemická ataka?

Tranzitorní ischemická ataka (TIA) je krátkodobé přerušení průtoku krve v určité oblasti mozku. To může způsobit řadu příznaků, včetně slabosti na jedné straně těla, problémů s mluvením a změn vidění.

TIA se často nazývají „mini mrtvice“, ale neměly by se brát na lehkou váhu. TIA je varovným signálem, že byste v budoucnu mohli mít mrtvici. Pokud si myslíte, že máte TIA, je důležité okamžitě vyhledat pomoc.

Existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste snížili riziko vzniku mrtvice.

Mezi některé z nich patří např:

  • Jíst zdravou stravu
  • Pravidelné cvičení
  • Přestat kouřit
  • Kontrola krevního tlaku a hladiny cholesterolu

Pokud se u vás vyskytuje některý z rizikových faktorů mrtvice, poraďte se se svým lékařem, jak toto riziko snížit.

Přičiny

Nedostatek kyslíku v určité části mozku může způsobit ischemický záchvat. K tomu dochází, když drobná krevní sraženina ucpe jednu z mozkových tepen. Sraženina se rychle rozpustí, ale může způsobit problémy, pokud se vytvoří přímo v místě ucpání nebo pokud se do mozku dostane jako embolus. Takovým zdrojem sraženin mohou být například síně při neléčené fibrilaci a flutteru síní, srdeční chlopně při infekční endokarditidě nebo zúžené krční tepny.

Příznaky

Projevy tranzitorních ischemických atak mohou být nenápadné, často zahrnují různé velmi krátkodobé poruchy mozkových funkcí. Může se jednat o brnění končetin (často jedné končetiny nebo ruky a nohy na stejné polovině těla), krátkodobé poruchy řeči (postižený ztrácí řeč, nemůže se chvíli vyjadřovat, nemůže mluvit nebo řekne několik vět beze smyslu), jednostranné poruchy zraku (krátkodobá slepota jednoho oka známá jako amaurosis fugax) nebo poruchy svalové síly jedné z končetin (vypadnutí předmětu z ruky). Důležité je, že stav se upraví nejpozději do několika minut.

Příznaky TIA se mohou lišit v závislosti na tom, která část mozku je postižena. Mohou trvat několik minut nebo až 24 hodin. K nejčastějším příznakům patří:

  • Slabost nebo necitlivost na jedné straně těla
  • Problémy s řečí nebo viděním
  • Závratě nebo problémy s rovnováhou
  • Náhlá, silná bolest hlavy

Co dělat, pokud si myslíte, že máte TIA

Pokud se domníváte, že máte TIA, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zavolejte 112 nebo jděte na nejbližší pohotovost. Neřiďte sami, protože to může zvýšit riziko mrtvice.

V nemocnici vám pravděpodobně provedou fyzikální vyšetření a některé testy, včetně:

  1. CT nebo MRI mozku
  2. Angiogram (speciální rentgenový snímek tepen)
  3. Krevní testy

Lékař pomocí těchto testů vyloučí jiné stavy, které by mohly být příčinou Vašich příznaků, například migrénu nebo záchvaty. Budou také pátrat po případných ucpávkách v tepnách, které by mohly být příčinou TIA.

Léčba

Neexistuje žádná univerzální léčba TIA. Váš lékař s vámi vypracuje léčebný plán, který je pro vás vhodný. Ten může zahrnovat změnu životního stylu, léky, operace nebo jejich kombinace.

1. Změny životního stylu

Pokud proděláte TIA, lékař vám pravděpodobně doporučí některé změny životního stylu, které sníží riziko mrtvice.

Ty mohou zahrnovat:

  • Zdravou stravu
  • Pravidelné cvičení
  • Přestat kouřit
  • Kontrola krevního tlaku a hladiny cholesterolu
  • Snížení stresu
  • Omezení příjmu alkoholu

2. Léky

K léčbě TIA lze použít mnoho různých léků.

Některé z nich zahrnují:

  • Léky proti krevním destičkám: Pomáhají zabránit tvorbě krevních sraženin v tepnách. Aspirin je nejběžnějším protidestičkovým lékem používaným k léčbě TIA.
  • Antikoagulační léky: Pomáhají zabránit tvorbě krevních sraženin v krevním řečišti. Warfarin (Coumadin) je běžný antikoagulační lék používaný k léčbě TIA.
  • Statiny: Ty pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a předcházet ateroskleróze.

3. Chirurgický zákrok

V některých případech může být k léčbě TIA nutný chirurgický zákrok.

Může se jednat o následující zákroky:

  • Endarterektomie krkavice: Při této operaci se odstraní plak z krčních tepen.
  • Angioplastika a stentování: Tento zákrok otevře zúžené nebo zablokované tepny pomocí balónku a umístí malou síťovou trubičku (stent), která udržuje tepnu otevřenou.

Prevence

TIA můžete předejít kontrolou rizikových faktorů, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka a vysoká hladina cholesterolu. Riziko můžete snížit také tím, že nebudete kouřit a budete se zdravě stravovat.

Pokud jste již prodělali TIA, je důležité podniknout kroky k prevenci další. Ty mohou zahrnovat užívání léků podle předpisu a změnu životního stylu. Pokud máte určité rizikové faktory mrtvice, může vám lékař doporučit také operaci.

TIA můžete pomoci předcházet tím, že:

1. Kontrolou vysokého krevního tlaku

Pravidelně si nechte kontrolovat krevní tlak a užívejte předepsané léky, také můžete pít čaj na snížení tlaku jako preventivní řešení.

2. Kontrolujte cukrovku

Pravidelně si kontrolujte hladinu cukru v krvi a užívejte předepsané léky.

3. Léčba vysoké hladiny cholesterolu

Užívejte předepsané léky a jezte zdravou stravu.

4. Nekouřit

Pokud kouříte, přestaňte kouřit. Kouření výrazně zvyšuje riziko vzniku mrtvice.

5. Zdravá strava

Jezte hodně ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem nasycených tuků, jako je červené maso a plnotučné mléčné výrobky.

6. Pravidelné cvičení

Většinu dní v týdnu se věnujte alespoň 30 minutám mírného cvičení. Může jít o rychlou chůzi, jízdu na kole nebo plavání.

7. Omezení příjmu alkoholu

Pokud pijete alkohol, pijte ho s mírou. U zdravých dospělých to znamená maximálně jeden nápoj denně u žen a dva nápoje denně u mužů.

8. Snížení stresu

Stres může zvyšovat riziko TIA. Vyzkoušejte relaxační techniky, jako je jóga nebo meditace.

Často Kladené Otázky

Jak dlouho trvá bolest při infarktu?

Bolest spojená se srdečním infarktem může trvat minuty nebo hodiny. Může přicházet a odcházet, nebo může být stálá.

Jaký je rozdíl mezi TIA a mrtvicí?

TIA se často nazývá mini mrtvice, protože její příznaky jsou podobné příznakům mrtvice, ale vydrží jen krátkou dobu. Cévní mozková příhoda je závažnější stav, ke kterému dochází při přerušení přívodu krve do mozku. To může způsobit trvalé poškození mozku.

Jaké jsou rizikové faktory TIA?

Nejčastějším rizikovým faktorem TIA je vysoký krevní tlak. Mezi další rizikové faktory patří cukrovka, vysoká hladina cholesterolu, kouření a obezita. Rizikovými faktory jsou také rodinná anamnéza a věk. Lidé starší 60 let mají vyšší riziko TIA.

Které bylinky čistí cévy?

Existuje mnoho bylin, které pomáhají čistit cévy. Patří mezi ně česnek, zázvor, zelený čaj, bobule hlohu a kajenský pepř.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via

Soutěž o vouchery v hodnotě 2 650,- Kč

V NAŠÍ SOUTĚŽI VYHRÁVÁ úPLNĚ KAŽDÝ

seznam výher:

  • 2x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 1 000, Kč Voucher na víno
  • 1x Voucher na 150,- Kč pro e-shop Lentiamo + 200,- Kč voucher na spodní prádlo

Všichni účastnící soutěže získají:

  • 20% Slevu na prémiové doplňky stravy
  • 10% na krabičkovou dietu
  • 35% Slevu na rehabilitační a masážní pomůcky
  • 20% Slevu na osobní trénink a tvorbu tréninkových a dietních plánů na míru

Pro přihlášení do slosování se, které proběhne 21.5.2023 nám napiš svůj nejlepší email, na který ti pošleme pozvánku do soutěže, kterou musíš potvrdit.

Send this to a friend