Chcete-li připravit lahodnou domácí vepřovou paštiku, postačí 6 jednoduchých kroků. Tato voňavá pochoutka vykouzlí úsměv na tváři každého ochutnávače. Co budete potřebovat? Jen pár vybraných surovin a porce radosti z vaření.
Co je to vlastně paštika
Paštika je krémová pochoutka vyrobená z masa nebo ryb. Paštika se tradičně vyrábí z vepřového masa, ale také z divoké zvěřiny jako je daněk, jelen nebo divočák. V dnešní době se však setkáme i s paštikami z drůbežího či hovězího masa.
Paštika má tu vlastnost, že dokáže zjemnit i tužší maso. Při výrobě se používá mixér nebo varná konvice, díky čemuž se ze suroviny stane krémová hmota. Správně udělaná paštika by měla být jemná, bez hrudek a měla by se snadno mazat na chleba.
Jaká masa jsou nejlepší domácí paštiku do sklenic
Nejčastěji se pro paštiku používá maso z vepře, divočáka, daněka, jelena či srnce. Tato masa jsou bohatá na živiny a chutí odpovídají charakteru divoké paštiky. Právě proto se pro ni nejlépe hodí.
Občas se setkáme i s variantami, kde je smícháno více druhů mas. Například směs masa z divočáka a daněka. Důležité je, aby bylo maso tučné pro křupavost a šťavnatost hotové paštiky. Vyhnout bychom se měli libovým šlachovitým částem.
Jaká koření se používají
Klasická paštika by měla obsahovat následující koření:
- Nové koření
- Muškátový oříšek
- Čerstvě mletý pepř
- Tymián
- Majoránka
- Bobkový list
Další koření jako majoránka, rozmarýn nebo česnek dodají masu plnou chuť. Důležité je nepřehánět to s množstvím, abys neztratil přirozenou chuť masa. Koření by mělo jen jemně podtrhnout ostatní chutě.
Postup výroby domácí vepřové paštiky do sklenic
Co budeme potřebovat:
- 500 g vepřového masa
- 1 cibule
- 50 g slaniny
- Koření dle vlastní chuti
- Mixér nebo varná konvice
- Sklenice na uschování
Postup výroby paštiky doma:
- Maso očistíme od šlach a tuku a nakrájíme na kousky. Slaninu nakrájíme na menší kostičky.
- Cibuli nakrájíme najemno. Maso i se slaninou dáme do mixéru či varné konvice.
- Přidáme nakrájenou cibuli a vybrané koření – např. nové koření, muškátový oříšek, čerstvě mletý pepř.
- Vše důkladně nasucho promixujeme, až vznikne jemná hmotnost.
- Hotovou paštiku přendáme do předem připravených sklenic a pevně uzavřeme víčky.
- Sklenice uložíme do lednice alespoň na 2 dny, aby se chutě propojily. Hotovou paštiku podáváme na chlebu.
Důležité je maso nadrtit nebo pomlet dostatečně jemně, aby nezůstaly hrudky. Přidání slaniny dodá paštice křupavost. Sklenice musí být důkladně uzavřené, abys dlouho mohl paštiku skladovat.
Doporučujeme: Jednoduchý recept na dokonalé pečené vepřové koleno
Skladování hotové paštiky v sklenicích
Aby dlouho vydržela čerstvá, uložíme hotovou paštiku v uzavřených sklenicích do chladničky. Vhodné je použít prostorné sklenice s víčkem, abyste měli porci na delší dobu.
Paštika by měla vydržet 2-3 týdny. Důležité je nepoškodit vzduchotěsnost uzávěru. Při správném skladování nehrozí ani zkažení. Sklenice nepoškozené uchovávejte v chladu.
Jak paštiku servírovat
Nejčastěji ji podáváme namazanou na chléb. Hodí se ale také do sendvičů, otevřených sender nebo na papriky. Můžete ji naservírovat jako dip k brambůrkám nebo zeleninovým či sýrovým talířům.
Ráno může být nádobou na svačinu do práce. Velký zájem je o ni i jako dárek domácí výroby na svátky. Osvědčené je použít ji i jako základ pro paštikové koláče.
Nepřeceňujte chuť koření. Lehce kořeněná paštika potěší všechny strany. Hlavní je kvalitní maso a slanina.
Nutriční hodnoty hotového produktu
U domácí vepřové paštiky je důležité vědět, že se jedná o výživnou pochoutku. Podívejme se proto na její typy živin a výživové hodnoty:
Bílkoviny
Maso je hlavním zdrojem vysoce biologicky využitelných bílkovin. Vepřová paštika jich obsahuje přibližně 10 g na 100 g výrobku.
Tuky
Většina tuků pochází ze slaniny a jsou to převážně nasýcené mastné kyseliny. Nicméně v malém množství prospívají lidskému tělu.
Vitaminy
Paštika obsahuje zejména skupinu B vitaminů důležitých pro správnou funkci mozku a nervové soustavy. Dále vitamin A pro zrak a vitamin E pro buněčné dělení.
Minerály
Vynikajícím zdrojem jsou železo pro tvorbu červených krvinek, hořčík pro svaly a nervovou soustavu, draslík pro srdeční činnost.
Kalorie
100 g paštiky obsahuje přibližně 250 kcal. Jedná se tedy o kaloricky středně hodnotnou potravinu vhodnou do vyvážené stravy.
Další využití paštiky
V předchozích kapitolách jsme se zaměřili především na samotnou výrobu a uchovávání hotové paštiky. Existuje však ještě několik dalších způsobů jejího využití, díky kterým můžete být kreativní v kuchyni.
Paštikové koláče
Pomocí paštiky můžete vytvořit rychlý a chutný koláč. Namažte ji na vrstvu těsta, polejte máslem a pečte do zlatova. Skvělé k svačině nebo kafíčku.
Náplň do obloženého chleba
Vrstvou paštiky ochucujte oblíbené sendviče nebo otevřené tousty. Můžete použít i jiné náplně jako zeleninu, sýry či uzeniny.
Filling do pierogů, vareníků a knedlíků
Paštika se hodí i jako plnka do polévek a pokrmů. Zkuste ji do domácích knedlíků, raviolů či pierogů. Budou chutnat parádně.
Zálivka na pečivo a buchty
Pokapejte buchty či pečivo těstoviny roztavenou paštikou místo másla. Dáte tak každému kousku zajímavější chuť.
Dip k brambůrkám
Jako dip ke křupavým brambůrkám poslouží paštika vynikající. Ochutnejte nové kombinace!
Mohlo by vás zajímat: Jak připravit křupavé škvarky
Často Kladené Otázky
Kolik paštika vydrží v chladničce?
Při správném uzavření a skladování v chladničce vydrží paštika 2-3 týdny. Důležité je nepoškodit uzávěr sklenice. Pokud se objeví známky zkažení jako plesem či změna chuti, paštiku vyhoďte.
Můžu použít surovinu jiného masa?
Ano, vepřovémaso není nutné. Můžete použít i divočinu, hovězí či drůbeží maso. Hlavní je, aby bylo dostatečně tučné pro krémovitost. Zkuste různé kombinace a poznejte jejich chutě.
Co když mi paštika zůstane příliš řídká?
Přidejte více masa nebo slaniny a promixujte znovu. Řídkost může způsobit i příliš vlhké koření, zkuste ho omezit. Vydat se dá i sušší paštika.
Můžu paštiku jíst syrovou?
Pro zdraví je lepší paštiku konzumovat tepelně upravenou. Syrové kousky slaniny ale nejsou na škodu. Po dvoudenním kysání už jsou bakterie pod kontrolou.
Závěr
Výroba domácí vepřové paštiky je jednoduchá záležitost, která má řadu výhod. Získáte kvalitní surovinu bez chemie za přijatelnou cenu.
Navíc jde o hotovou pochoutku vhodnou k jakékoliv příležitosti. Ocení ji celá rodina i vaši blízcí. Při troše kreativity ji můžete zařadit do mnoha pokrmů.
Paštika má bohatou chuť masa podtrženou slaninou a kořením. Jen málokterá surovina tak dobře zhodnotí kvalitní maso.
Pokud ji navíc uskladníte správně, vydrží vám dlouho. Je to tedy ideální surovina i pro zásobování. A co víc, při její přípravě nebudete potřebovat žádné složité vybavení.